OP. DR. NURAY AYDIN

OP. DR. NURAY AYDIN
OP. DR. NURAY AYDIN

Nuray Aydın 1967 yılında Denizli-Acıpayam’da doğdu.

1984-1985 yılında Denizli İmam Hatip Lisesini birincilik ile tamamladı. Aynı yıl Eskişehir Tıp Fakültesine girdi. 1990 yılında mezun oldu. 1 yıl Niğde-Bor’da mecburi hizmetini tamamladıktan sonra Almanya’ya gitti. 1993 yılında 2 yıl Almanca dil eğitimini Marburg Lessing- Kollege de tamamladıktan sonra Giessen- Frauenklinik de İhtisasa başladı.

 

Kadın-Doğum ihtisasını 1993-1997 yılları arasında Giessen’de eğitimine devam etti. Türk-Alman Sağlık Vakıflarında da Giessen’de çok sayıda oradaki Türk kadınlarına sağlıkla ilgili bilgilendirme toplantıları yaptı. Sezaryen sonrası vajinal doğum ,makat dogum, ikiz gebeliklerin doğumlarını yaptırdı. Bu süre içinde 2 yılı aşkın jinekolojik onkoloji bölümünde çalıştı. Son 2 yılda Heidelberg St. Josepf hastanesinde ihtisasını tamamladı. Özellikle bu hastanede su içinde doğumları yaptırdı.

 

Uzmanlığını Baden  Wüttenberberg eyaletinde aldı. Sonra Türkiye’ye döndü.

 

2002 Yılından bu yana Denizli’de özel muayenede kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak hizmet vermektedir. Bu arada yurt içi ve yurt dışı olmak üzere çok sayıda kongre ve sempozyuma katılmıştır. 

 

Normal doğum taraftarı bir hekimdir. İstanbul Doğum Akademisinde 9 ay 10 gün süren doğuma hazırlık eğitimini almıştır. Denizli de ilk doğal doğum merkezini kurmuş ve ilk doğum öncesi hazırlık eğitim merkezini açmıştır. Bir ebe, bir doula ve bir personel ile doğal doğum merkezini yürütmektedir. 

 

Doğum öncesi hazırlık eğitimlerini, emzirme ve yenidoğan bakımı eğitimlerini ekibiyle birlikte vermektedir. Doğum sonrası ev ziyareti ebe ve doula tarafından doğumunu gerçekleştirdiği annelere sunulmaktadır. 

 

Hipnoz, Aromaterapi ve Homeopati eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır. 

Cinsel Sağlık Enstitü Derneği'nden  Cinsel Terapi Eğitimini almıştır. Cinsel terapisttir.

Evli ve iki çocuk sahibidir. İyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir.


Felsefelerimiz
Doğum Felsefelerimiz
 • Doğum normal, doğal ve sağlıklı bir durumdur.
 • Gebenin kendi doğum şekline karar hakkıdır. Müdahaleler gerektiğinde uygulanmalıdır.
 • Doğum anne, baba ve ailenin hayatını etkiler. Anne ile bebek arasındaki güven ve bağlanma doğum ile yakından ilgilidir.
 • Kadının doğumda sorumluluğu alması  kendine güveni ve başarısını artırır.
 • Güven Profesyoneller ve doğum yerine bağlı olarak artabilir veya azalabilir.
 • Kadınlar doğuma hazırlık eğitimi sayesinde sağlıkları ile ilgili kararlarda bilinçli tercihler yapabilir ve sorumluluğu alabilirler.
 • Gebenin içgüdüleri bebeğin istemleri doğumu yönlendirir.
 • Gebe ve bebek doğum için gerekli içgüdüsel hafızaya sahiptir.
 • Bebekler doğum sırasında her şeyin farkında ve hassastırlar. Doğumda bu gerçeğe uygun davranışı ve saygıyı hak ederler.
 • Doğumun merkezinde her zaman gebe ve bebek olmalıdır.
 • Kadın gebelik ve doğumda kendini ifade edebilmesi, ihtiyaçlarını ve önceliklerini söyleyebilmesi önemlidir.
 • Hedef sağlık personeli de dahil olmak üzere, doğuma bulunan herkes için “sorunsuz doğum” olmalıdır.
 • Doğumların doğal ve sevgi hormonları ile beraber olması kuşakların ve hatta medeniyetlerin de duyarlı farkındalıklı  kaliteli olmasını sağlayacaktır.
Hamilelik Felsefelerimiz

 

 • Hamilelik normal ve doğal bir olaydır.
 • Kadın bedeni hamilelik boyunca bebeklerin gelişimine yardımcı olmak ve büyütmek için tasarlanmıştır.
 • Hamilelikte geçen 9 ay bebeklerin gelişip büyümesi , bedenin doğuma hazırlanması ve bir kadının anneliğe geçişi için gereklidir.
 • Hamilelik anne ve babaların bebekleriyle ömür boyu sürecek güçlü bağlar kurmaları için bir fırsattır.
 • İyi bir destek, sağlıklı bir yaşam biçimi ve hayatın stresi ile baş edebilme kabiliyeti sayesinde sağlıklı bir hamilelik, sağlıklı bir doğum ve sağlıklı bir bebeğe ulaşmak mümkün olacaktır.
 • Doğumdan sorumlu sağlık çalışanları kadınların doğumun normalliğine olan güvenini ve sağlıklı bir doğum yapabilme kabiliyetlerini arttırabilir veya azaltabilir.
 • Doğuma hazırlık eğitimi kadınların bedenlerine ve doğumla ilgili dürtülerine güven kazanmaları, hamilelik/doğum/emzirme/annelik alanlarında bilinçli/eğitimli tercih yapmaları konularında kendilerine güven duygusunu güçlendirir.
Lamaze

1951 yılında,Dr.Fernand Lamaze, Rusya’daki gözlemleri sırasında bilinçli eğitilim  almış hamilelerin her rahim kasılmasında korku ve kendini kasmak yerine, gevşeme ve bilinçli nefes almayla cevap verdiğinde doğumlarının son derece kısa ve kolay olduğunu görmüştür. Daha sonra bu yönteme değişik nefes tekniklerinide ekleyerek Fransa’da ağrısız doğum adı altında kendi tekniğini yaymıştır. 1950 sonlarında Marjorie Karmel doğumuna eşlik eden Dr.Lamaze’e atfen  ‘Teşekkürler Dr.Lamaze’adıyla bi kitap yazmış ve bu kitap tüm dünyada büyük ilgi görmüştür. Elisabeth Bing ve Marjorie Karmel 1960’da Amerika’da LamazeInternational isimli hamile eğitim örgütünü kurmuşlardır.

Şu anda tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu teknikte bazı değişiklikler eklenmesine rağmen tekniğin adı değiştirilmemiştir.

EBEVEYNLİK (ANNE-BABA) FELSEFELERİMİZ (Lamaze International’dan alınmıştır)

 1. İyi bir ebeveynlik çocuklarımızın fiziksel, ruhsal ve duygusal gelişimi için olduğu kadar kendimiz ve toplum için de yaşamsal bir öneme sahiptir.
 2. Ebeveynlik coşkulu, önemli, tatmin edici ve verilen emeğe değer bir görevdir.
 3. Ebeveynlik doğumdan önce başlar. Çocuklarla anne ve babalar arasındaki özel bağ doğumdan başlayarak yaşam boyu devam ederken saygıyla karşılanmalı ve korunmalıdır.
 4. Çocukların hayatında anne ve babalar eşit rol alır ve birbirlerinin yerini tutamazlar.
 5. Ebeveynlik öğrenilen bir sanattır. En önemli öğretmenlerimiz kendi ebeveynlerimiz, ailelerimiz ve çocuklarımızdır.
 6. İyi bir ebeveynlik için kendi ailelerimiz, arkadaşlarımız ve toplumumuzun desteğine ihtiyacımız vardır.
 7. Kendimiz ve çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak kararlar alırken eğitim ile destek ebeveynlerin kendilerine olan güvenini ve kabiliyetini güçlendirir.
Hamilelik Felsefelerimiz

1.Hamilelik normal ve doğal bir olaydır.

2.Kadın bedeni hamilelik boyunca bebeklerin gelişimine yardımcı olmak ve büyütmek için tasarlanmıştır.

3.Hamilelikte geçen 9 ay bebeklerin gelişip büyümesi , bedenin doğuma hazırlanması ve bir kadının anneliğe geçişi için gereklidir.

4.Hamilelik anne ve babaların bebekleriyle ömür boyu sürecek güçlü bağlar kurmaları için bir fırsattır.

5.İyi bir destek, sağlıklı bir yaşam biçimi ve hayatın stresi ile baş edebilme kabiliyeti sayesinde sağlıklı bir hamilelik, sağlıklı bir doğum ve sağlıklı bir bebeğe ulaşmak mümkün olacaktır.

6.Doğumdan sorumlu sağlık çalışanları kadınların doğumun normalliğine olan güvenini ve sağlıklı bir doğum yapabilme kabiliyetlerini arttırabilir veya azaltabilir.

7.Doğuma hazırlık eğitimi kadınların bedenlerine ve doğumla ilgili dürtülerine güven kazanmaları, hamilelik/doğum/emzirme/annelik alanlarında bilinçli/eğitimli tercih yapmaları konularında kendilerine güven duygusunu güçlendirir.

Ebeveynlik Felsefelerimiz

1.İyi bir ebeveynlik çocuklarımızın fiziksel, ruhsal ve duygusal gelişimi için olduğu kadar kendimiz ve toplum için de yaşamsal bir öneme sahiptir.

2.Ebeveynlik coşkulu, önemli, tatmin edici ve verilen emeğe değer bir görevdir.

3.Ebeveynlik doğumdan önce başlar. Çocuklarla anne ve babalar arasındaki özel bağ doğumdan başlayarak yaşam boyu devam ederken saygıyla karşılanmalı ve korunmalıdır.

4.Çocukların hayatında anne ve babalar eşit rol alır ve birbirlerinin yerini tutamazlar.

5.Ebeveynlik öğrenilen bir sanattır. En önemli öğretmenlerimiz kendi ebeveynlerimiz, ailelerimiz ve çocuklarımızdır.

6.İyi bir ebeveynlik için kendi ailelerimiz, arkadaşlarımız ve toplumumuzun desteğine ihtiyacımız vardır.

7.Kendimiz ve çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak kararlar alırken eğitim ile destek ebeveynlerin kendilerine olan güvenini ve kabiliyetini güçlendirir


Merkezimiz Hakkında Daha Detaylı Bilgi Edinmek ve Fotoğraflarımızı İncelemek için tıklayınız..
Anlaşmalı Kurumlar

Tüm Özel Hastaneler ile çalışmamız mevcuttur. Doğum öncesi ve doğum sonrası raporları SGK’da geçerlidir. Ameliyat sonrası raporlarıda geçerlidir Allianz sigorta ile anlaşmamız vardır. Özel Sigortalı hastalarımız muayene sonrası aldıkları faturayı sigorta şirketine gönderdikten sonra, ödedikleri muayene ücretinin tümünü veya belli bir kısmını geri alabilmektedir.(Sigorta poliçesine göre değişebilir)

Telif Hakkı ©2016 Denizli Doğal Doğum Merkezi Tüm Hakları Saklıdır.