Hypnobirthing – Hipnoz Yöntemi ile Doğal Doğum

Hypnobirthing – Hipnoz Yöntemi ile Doğal Doğum
07-01-2016 0

Hypnobirthing – Hipnoz Yöntemi ile Doğal Doğum

Hypnobirthing (hipnoz, telkin tekniği ile doğum) tekniği anne adaylarının normal doğuma rahat, korkusuz ve güven içerisinde girmesi için uygulanan bir yöntemdir. Tüm dünyada doğuma hazırlık amacıyla ailelere yönelik kurumsallaşmış birçok hamile eğitim felsefeleri vardır. HypnoBirthing de bunlardan biridir.

Son yıllarda sezaryen oranlarımızın devlet hastanelerinde %60, özel hastanelerimizde %80 gibi rakamlara ulaştığı ülkemizde, doğum korkulan bir eylem haline gelmiştir. Doğum, doğal bir olay olmaktan çıkıp, korkular ve gerginliklerle yaşadığımız bir kâbus haline dönüşmüştür. Artık doğum yapan kadınlarımıza kahraman gözüyle bakılmaktadır. Oysa doğum kadınlarımızın doğasında ve genlerinde zaten var olan yaşamın bir parçasıdır.
Her kadının çocukluğundan itibaren doğum hakkında duyduğu bazı iyi veya kötü hikayeler vardır ve bunlar bilinç altında yer ederek kişinin doğum konusunda az veya çok korku, endişe beslemesine yol açar. Hypnobirthing yöntemi anne adayının bilinçaltındaki korkularını yenmesini ve aslında doğumla rahatça baş edebilecek yeteneklerin her kadının içerisinde saklı olduğunu göstermeyi amaçlar. Ayrıca çeşitli nefes teknikleri, gevşeme teknikleri ile annenin doğum sancıları ile rahatça baş etmesini öğretir. Hypnobirthing sayesinde anne kendisine güven duymayı öğrenir. Bedeninizi nasıl rahat bırakabileceğinizi öğreterek, daha bilinçli ve farkında bir doğumun kapılarını açar

 

Telif Hakkı ©2016 Denizli Doğal Doğum Merkezi Tüm Hakları Saklıdır.