Kadın Hastalıkları ve

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 • Doktora Sor

  Doğal Doğum ve Doğuma Hazırlık Eğitimi hakkında merak ettiğiniz tüm soruları doktorumuza sorabilirsiniz

 • Hizmetlerimiz

  Doğuma Hazırlık ve Sonrası Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için aşağıdaki butona tıklayınız.

 • Online Yardım

  Telefon ile bize ulaştığınızda size bütün bildiklerimizle yardımda bulunabiliriz.

Merkezimiz Hakkında Daha Detaylı Bilgi Edinmek ve Fotoğraflarımızı İncelemek için tıklayınız..
Sıkça Sorulan Sorular
Normal Doğum mu ? Sezeryan mı?

Dünya üzerinde en sık yapılan ameliyatlardan birisi olmasına rağmen: sezaryen hala riskli ameliyatlardan birisi olarak kabul edilir. Ancak annenin veya bebeğin hayatını tehlikeye sokacak herhangi bir durumda doğum sezaryenle gerçekleştirilmelidir.

 

Sezaryen ameliyat oranları hızla artmakta ve gün geçtikçe endikasyonlar genişletilmektedir.

Bazı durumlar da gerçekten normal vaginal yoldan doğum mümkün olamaz ve bu durumlarda sezaryen yapılmalıdır ancak anne ve bebek sağlığı için en sağlıklı ve doğal olanın normal doğum olduğu artık dünyada yaygın kabul görmektedir, bu nedenle zorunlu olmadıkça sezaryen yapılmaması ve normal doğum oranlarının ülkelerde daha fazla arttırılması önerilmektedir.

Normal Doğumun Anneye Faydaları ?

– Normal doğumdan sonra annenin iyileşmesi ve günlük hayata dönme süresi çok kısadır. – Normal doğum yapan anneler hastaneden daha kısa sürede taburcu edilirler. Bu hem sağlık açısından hem parasal açıdan anneye fayda sağlar. – Normal doğum yapan bir anne büyük bir güven ve başarma duygusu hisseder. – Normal doğumda sezaryene göre “doğum sırasında anne ölüm oranı” daha azdır. – Normal doğum yapan annenin rahminde bir kesi veya hasar oluşmadığı için sonraki doğumlarını da normal yolla yapma şansı vardır. – İleriki hayatında geçirebileceği karın ameliyatları için bir risk taşımaz. – Normal doğumda doğum sonrası enfeksiyon ve kanama benzeri komplikasyonlar daha azdır. – Normal vajinal doğum yapan annenin doğum sonrasında ağrı şikayeti sezaryene göre çok azdır. – Her şeyden önemlisi doğumda doğal olarak salgılanan doğum hormonlarına izin verilir – Mutluluk hormonlarının salgılandığı güvenli anne bebek bağlanmasını mümkün kılan, olabildiğince müdahalesiz ve bir aile doğumu olacaktır. Annenin hayata bakışını değişterecek ve kendine güveni artıracaktır.

Normal Doğuma Engel Durumlar

Normal doğum sırasında bebek kalp atımlarında yavaşlama olması (fetal distres) – Bebeğin kordonunun sarkması veya sıkışması – Rahimde yırtılma olması (uterin rüptür) – Doğum sırasında aşırı kanama olması – Aşırı tansiyon yüksekliği (Şiddetli preeklampsi, eklampsi) – Plasenta previa (Bebeğin eşinin rahim ağzını kapatması) – Plasenta dekolmanı (Bebeğin eşinin rahim duvarından ayrılması) – Makat prezentasyon : Bebeğin ters durmasıdır. Bazen normal doğum mümkün olabilir. – Transvers situs: Bebeğin yan durmasıdır. Her zaman sezaryen gerektirir. – Bebeğin ayağının veya omuzunun doğum kanalına önde girmesi. – Forseps veya vakum uygulanmasına rağmen normal doğumun gerçekleşmemesi. – Bebeğin kilosunun çok fazla olması (makrozomi, iri bebek)4500 gr üstü. – Vaza previa – İkiz, üçüz gebelik olması: Bazen normal doğum mümkün olabilir. – Annenin doğum kanalında fazla miktarda kondilom olması – Daha önce sezaryen geçirenler : Nadiren normal doğum olabilir. – Vajinayı veya rahim ağzını kapatacak kadar büyük tümöral kitle, malignite olması – Bebekte bulunan bazı doğumsal kusurlar, anomaliler: Spina bifida gibi… – Tecavüz, kötüye kullanma: Bu tür durumlarda normal doğum anne için psikolojik olarak daha travmatik olabileceği için sezaryen tercih edilebilir. – Annede AIDS veya aktif genital herpes olması

Normal Doğumun Bebeğe Faydaları

Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı gelişme riski daha azdır. Bunun nedeni bebeğin doğum kanalından geçerken uğradığı baskıdan dolayı akciğerlerindeki amnion suyunun atılması olarak düşünülmektedir. – Bebeğin normal doğum sırasında doğum kanalından geçerken ağzı ile temas ettiği bakterilerin bağışıklık sisteminin gelişmesinde faydalı rol oynadığı düşünülmektedir. – Normal doğumun ilerlemesi sırasında bebekte meydana gelen hormonal dalgalanmaların bebeğin doğumdan sonra anne ile bağlantı kırmasında faydalı olduğu düşünülmektedir. Normal doğum sırasında bebekte salgılanan endorfin hormonu (mutluluk hormonu ) bebeğin kordon kanında tespit edilmiştir. Bu hormonlar bebeği dış ortama hazırlar. – Normal doğum ile doğan bebeklerin anne memesini emme, memeye masaj yapma gibi becerilerinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. – Normal doğum sonrası anne ile bebek arasında cilt teması daha hızlı ve kolay gerçekleşir. Bu temas bebeğin anneye bağlanması ve gelişimi açısından çok önemlidir. – Normal doğumla dünyaya gelen bebekler sezaryen ile doğanlara göre yoğun bakıma daha az alınırlar. (Genellikle riskli doğumların sezaryenle gerçekleşmesinden kaynaklanabilir.)

Sezeryan Sonrası Normal Doğum Mümkünmü?

Sezeryan Sonrası Normal Doğum Mümkün mü?

Vajinismus ve Hipnoz

Vajinismus sorununda kullanılan yöntemlerden birisi de hipnoz ile yapılan tedaviler, yani ‘hipnoterapi’ dir. Amaç, bilinç ve bilinçaltı düzeyinde güçlü etki oluşturmaktır. Vajinismusta hipnoz ile tedavi süreci hızlanmakta ve kolaylaşmaktadır.  

Meme Reddi

Meme Reddi

 
 • Denizli Merkez'deyiz

  Kliniğimiz Denizlinin en merkezi noktasındadır. Kliniğimize Çok Rahat Ulaşabilirisiniz.

 • Bilgi Gizliliğiniz Yasal Hakkınızdır !

  Kliniğimizde en önem verdiğimiz noktalardan biri bilgi gizliliğinizdir.Ayrıca bu Yasal Hakkınızdır ( T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği, RG.,01.08.1998, 23420)

Op. Dr. Nuray Aydın

Nuray Aydın 1967 yılında Denizli-Acıpayam’da doğdu.

1984-1985 yılında Denizli İmam Hatip Lisesini birincilik ile tamamladı. Aynı yıl Eskişehir Tıp Fakültesine girdi. 1990 yılında mezun oldu. 1 yıl Niğde-Bor’da mecburi hizmetini tamamladıktan sonra Almanya’ya gitti. 1993 yılında 2 yıl Almanca dil eğitimini Marburg Lessing- Kollege de tamamladıktan sonra Giessen- Frauenklinik de İhtisasa başladı.

 

Kadın-Doğum ihtisasını 1993-1997 yılları arasında Giessen’de eğitimine devam etti. Türk-Alman Sağlık Vakıflarında da Giessen’de çok sayıda oradaki Türk kadınlarına sağlıkla ilgili bilgilendirme toplantıları yaptı. Sezaryen sonrası vajinal doğum ,makat dogum, ikiz gebeliklerin doğumlarını yaptırdı. Bu süre içinde 2 yılı aşkın jinekolojik onkoloji bölümünde çalıştı. Son 2 yılda Heidelberg St. Josepf hastanesinde ihtisasını tamamladı. Özellikle bu hastanede su içinde doğumları yaptırdı.

 

Uzmanlığını Baden  Wüttenberberg eyaletinde aldı. Sonra Türkiye’ye döndü.

 

2002 Yılından bu yana Denizli’de özel muayenede kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak hizmet vermektedir. Bu arada yurt içi ve yurt dışı olmak üzere çok sayıda kongre ve sempozyuma katılmıştır. 

 

Normal doğum taraftarı bir hekimdir. İstanbul Doğum Akademisinde 9 ay 10 gün süren doğuma hazırlık eğitimini almıştır. Denizli de ilk doğal doğum merkezini kurmuş ve ilk doğum öncesi hazırlık eğitim merkezini açmıştır. Bir ebe, bir doula ve bir personel ile doğal doğum merkezini yürütmektedir. 

 

Doğum öncesi hazırlık eğitimlerini, emzirme ve yenidoğan bakımı eğitimlerini ekibiyle birlikte vermektedir. Doğum sonrası ev ziyareti ebe ve doula tarafından doğumunu gerçekleştirdiği annelere sunulmaktadır. 

 

Hipnoz, Aromaterapi ve Homeopati eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır. 

Cinsel Sağlık Enstitü Derneği'nden  Cinsel Terapi Eğitimini almıştır. Cinsel terapisttir.

Evli ve iki çocuk sahibidir. İyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir.


Devamını Oku
Anlaşmalı Kurumlar

Tüm Özel Hastaneler ile çalışmamız mevcuttur. Doğum öncesi ve doğum sonrası raporları SGK’da geçerlidir. Ameliyat sonrası raporlarıda geçerlidir Allianz sigorta ile anlaşmamız vardır. Özel Sigortalı hastalarımız muayene sonrası aldıkları faturayı sigorta şirketine gönderdikten sonra, ödedikleri muayene ücretinin tümünü veya belli bir kısmını geri alabilmektedir.(Sigorta poliçesine göre değişebilir)

Telif Hakkı ©2016 Denizli Doğal Doğum Merkezi Tüm Hakları Saklıdır.